2020 VTA finalists

‚ÄčThank you to everyone who nominated, the judges who participated in the shortlisting process and the sponsors who have committed to supporting the 2020 Victorian Training Awards.

Individual Categories

Apprentice of the Year

Nellie Baker

Certificate III in Electrotechnology Electrician at NECA Education and Careers

Joel Handcock

Certificate III in Electrotechnology Electrician, Bendigo TAFE

Shona McGuigan

Certificate III in Plumbing, South West TAFE

Trainee of the Year

Tamara Eldridge

Certificate IV in Community Services, Royal Melbourne Institute of Technology

Nicholas Steer

Certificate IV in Business, Chisholm Institute

Nicole Barrow

Certificate IV in Veterinary Nursing, Box Hill Institute

Vocational Student of the Year

Simon Watts

Diploma of Community Services, Wodonga Institute of TAFE

Scott Tomlinson

Certificate IV in Leisure and Health, genU Training

Bethany Peele

Diploma of Applied Fashion Design and Merchandising, Kangan Institute

School-based Apprentice or Trainee of the Year

Van Sui Thawng

Certicate III in Electrotechnology Electrician, Box Hill Institute

Callum Howden

Certificate III in Air-conditioning and Refrigeration, MEGT Australia & GOTAFE

Darian Burgess

Certicate III in Carpentry, Swinburne University of Technology and JS Lowther Builders

Koorie Student of the Year

Grace Stewart

Certificate III in Business, Ai Group Apprentice and Trainee Centre

Elva Smerotkins

Certificate III in Commercial Cookery, SuniTAFE, Mildura

Matthew Atkinson

Certificate IV in Community Services, Victorian Aboriginal Community Services Association (VACSAL)

Teacher/Trainer of the Year Award

Kevin Nunn

TAFE Gippsland

Marina McGrath

Bendigo Kangan Institute

Torin Coakley

Bendigo TAFE

Employer Categories

Medium Employer of the Year

Mambourin Enterprises

Large Employer of the Year

Swan Plumbing Supplies

Industry Collaboration Award

Aboriginal Workforce Development Initiative

Swinburne University of Technology and various Aboriginal Community Controlled Organisations and Registered Training Organisations

SuniTAFE Aged Care Leadership Development Collaboration

Sunraysia Institute of TAFE & Chaffey Aged Care

IBM A/NZ

Federation TAFE & IBM Australia Ltd

Training Provider Categories

Community Training Provider of the Year

The Centre for Continuing Education

CireServices Inc.

Williamstown Community and Education Centre Inc.

Inclusive Training Provider of the Year

GOTAFE

Box Hill Institute

National Food Institute

Small Training Provider of the Year

Health Careers International Pty Ltd

Builders Academy Australia

Ringwood Training

Large Training Provider of the Year

GOTAFE

South West TAFE

Box Hill Institute